Bugün 20 Temmuz 2019, Cumartesi         
Bizi Takip Edin!   
 
 SİSTEM İSTATİSTİKLERİ
Bugün Dün Toplam
2
13
1.675

imalat,montaj,satış,

hizmet verdigimiz iller

 adana ,radarlı foroselli kapı

 adıyaman, fotoselli radarlı kapı
 afyon camlı, otormatik kapı
 ağrı hastane ,,otomatik kapıları,
 amasya ,market otomatik kapıları,
 ankara ,otomatik kapılar
 antalya, otomasyon işleri
 artvin, kayar kapı motorları
 aydın ,kollu otomatik bariyer
balıkesir, ameleyathane otomatik kapılar
bilecik ,hermatik kapı
bingöl ,endüstiriyel kapılar
 bitlis ,otomatik kapı
bolu aliminyum ,otomatik kapı

 burdur ,şifreli otomatik kapı,

bursa kartlı geçiş sistemi
çanakkale ,otomatik kapı,
çankırı.fotoselli kapı,
çorum petrol giriş kapısı,
denizli,radarlı kapı,
diyarbakır hastahane kapısı
edirne,otomatik camlı kapı
elazığ,aliminyum otomatik kapı,
erzincan,kayar kapı motoru
erzurum,otomatik kapı işleri,
eskişehir,otomasyon işleri
gaziantep,90 derece fotoselli kapı
giresun,radarlı kapı
gümüşhane,camlı otomatik kapı,
hakkari,petrol giriş kapıları
hatay,sesamo,lentus,dorma
ısparta,bft,nice,baab
içel (Mersin),italyan malı,
istanbul,alman malı,
izmir,kaliteli ürün,imalatı,
kars,otomatik kapı
kastamonu,kapı otomatigi
kayseri otomatik kapı sistemleri
kırklareli,radarlı kapılar

 kırşehir,fotoselli kapılar
kocaeli,camlı otomatik kapılar
konya,radarlı,fotoselli,kapı,otomatigi,otomatik kapı,
kütahya,otomasyon işleri,
malatya,otomatik kapı motorları,
manisa,aliminyum otomatik kapı,
kahramanmaraş,camlı otomatik kapı,
mardin,hermatik kapı
muğla otomatik kapı
muş,radarlı kapı
nevşehir,fotoselli kapı
niğde,fabrika giriş kapısı otomatik
ordu,otomatik kapılar
rize,fotoselli otomatik kapı
sakarya,radarlı kapı
samsun,camlı otomatik kapı
siirt,otomatik kepenk ,
sino,mabilya otomatik kapı,

sivas,magza otomatik kapı,

tekirdağ,market otomatik kapı,
tokat,market otomatik kapı,
trabzon,camlı fotoselli kapı
tunceli,radarlı fotoselli kapı
şanlıurfa,fotoselli,radarlı,camlı,kapı
 uşak,radarlı kapı
van,camlı otomatik kapı
yozgat,kollu bariyer,
zonguldak,mantar bariyer,

 aksaray,agırlık geçiş sistemi,

bayburt,saniye ayarlı kapılar,
karaman,otomatik,fotoselli,kapı,
kırıkkale,otomasyon hizmetleri,
batman,otomatik kapı motorları
 şırnak,camlı otomatik kapı
bartın,radarlı kapı,fotoselli kapı,
ardahan,camlı otomatik kapı
ığdır,radarlı fotoselli,kapı
yalova,el sensörlü fotoselli kapı,
karabük,servis ,bakım,imalat montaj
kilis,otomatik kapı motorları
osmaniye,radarlı fotoselli kapı
düzce,fotoselli kapı
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DEMİR DOGRAMA

Ferforje Nedir?

Ferforje'nin en basit tanımı dövülerek işlenmiş demir olarak yapılabilir. Tanımımızı biraz açacak olursak, Ferforje, demirin sıcak yada soğuk olarak işlenmesi sonucu ortaya çıkan süslü, dekoratif demirlerdir. Ferforje demirleri geçmişte insan eliyle işleniyor ve bir sanat olarak kabul görüyordu. Günümüzde halan bu sanatı devam ettiren ustalar olmasına rağmen, Ferforje Demirleri artık modern makinalarda, standart model ve motifler belirlenerek fabrikalarda üretilmekte ve kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

Ferforje barındırdığı sanatsal özellikleri nedeniyle her zaman iç ve dış mekanlarda sıklıkla kullanılan, mimarinin önemli ve vazgeçilmez unsurlarından birisi olmuştur.

Ferforje, dış mekânlarda, bahçe avlusu, bina ve avlu kapısı, pencere parmaklığı, balkon korkuluğu, merdiven korkuluğu, oturma takımları gibi pek çok farklı yapı elemanında kullanılmaktadır.

Ferforje iç mekânlarda ise, merdiven korkuluğu, avize, oturma takımı, yatak başlığı, ayna çerçevesi, şamdan gibi çok değişik şekilde metal eşya olarak kullanılmaktadır.

Ferforje sanatının en güzel örnekleri arasında Fransız Tijou'nun 1689 ili ile 1710 yıllarında ingilteredeki eserleri, Poitesin ve flambard tarafından 1738-1749 yıllarında yapılan rouen deki St. Quen kilisesinin parmaklıkları, jeanlamour’un 1750 ile 1758 yılları arasında Nancy'nin Stanislas alanı için yaptığı parmaklıkları, Fransada Petit Trianon’un Compienge şatosunun,(Fayet 1773) Paris askeri okulunun trabzanları, demir parmaklıkları,(Bigonnet1785) adliye sarayının demir parmaklıkları ferforje sanatının baş yapıtları arasındadır.

Bir dönem çok daha ucuz olan dökme demire tercih edilen ferforje iyi bir sanatkar olan Boulanger gibi değerli ustaların ısrarlı çalışmaları mesleği tekrar canlandırdı. XX yy başlarında Emile Robert bitki motifleri ve yapraklardan esinlenerek geliştirdiği tarzı bir çok yapıda ustaca sergiledi. İspanya da Gaudi, İtalya Alessandro Mazzucotelli ve öğrencilerinin (1865-1938) özgün çalışmaları bu alandaki önemli yapıtlar arasındadır.1925 Paris uluslararası sergisi Brantd’ın, Desvallieres’in ,R. Subes in eşsiz çalışmalarına sahne oldu.

Ferforje; Türk mimarisinde ise bir çok eserde kendine has üslup ile  kullanılsa da Rönesans dönemi sanat akımlarından etkilenmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında açılan meslek okullarına yurt dışından davet edilen öğretmenler arasında bulunan Belçikalı Preate Geatano (Pertev usta) yetiştirdiği sanatkarlar ve yaptığı işlerle önemli bir yere sahiptir. Son dönemde ise yetişen pek çok sanatkarın yanı sıra Ali Soku ve Orhan Savaş'ın çalışmaları Türk demircilik sanatında önemli yer teşkil etmektedir.

Kapı, pencere, korkuluk, sundurma gibi elemanlar. Avize, aplik, fener ve lambader, Kameliye, sandalye, masa, sehpa, bank, yatak başı gibi eşyalarda Ferforje sanatının yapısal fonksiyonunun yanı sıra sanatsal ve estetik boyutu da görülmektedir. Örneğin yapısal fonksiyonu dışında estetik fonksiyonu olan bir merdiven korkuluğu, koruyucu fonksiyonu dışında güzel duygular da uyandırmaktadır.Bir bahçe kapısı koruma amacı taşıdığı kadar hane halkının değerlerinin de temsilcisidir. Ferforje sanatında kompozisyon, orantı, simetri, denge, gibi temel prensipler ve ilkeler üzerine kurulmaktadır.

Geleneksel, çağdaş, milli, klasik çizgi taşıyan ferforje sanatı, farklı tasarım çözümlerine ve yeni teknik buluşlara açık bir sanattır. Ancak ferforjenin en yaygın örnekleri art nouveau ve art deco tarzı uygulamalarda görülür. Her bir uygulama, ferforjenin uygulanacağı mekân veya yerin incelenmesiyle başlar. Bu amaçla mekanla ilgili tespitler yapılır ve krokiler çizilir. mekân ve yerin konseptine ve stiline uygun kompozisyon araştırmaları yapılır Neticede uygulanacak olan kapı, pencere, ve korkuluk gibi elemanların ölçüleri alınır. Kompozisyon araştırmalarının sonucunda genel teknik verileri ile birlikte temel ve ayrıntılı taslak çizimler yapılır ve imalata geçilir. Çizimler üzerinden alınan ölçülerle model ve ölçülerin sağlamasını yapmak amacıyla bir taslak çalışması ve modelleme yapılır.

Kesim, büküm, delme, dövme, kıvırma, perçin, kelepçe, kaynak vb işlemler yapıldıktan sonra taşlama, zımpara ve eğeleme yapılarak temizlenir ve boyanır. Boyası yapılan imalat isteniyorsa patinesi veya eskitmesi yapıldıktan sonra bitmiş yada montaja hazır hale gelmiştir.